Jak wyglada rozwoj duchowy?

Mówi się, że rozwój duchowy to trudna sprawa, że trzeba się tutaj stać dosłownie oświeconym, że trzeba naprawdę dużo czasu i wiele wyrzeczeń do tego, żeby zrozumieć, co jest w życiu ważne. Tymczasem wiele osób rozwija się duchowo wcale nie porzucając swojego dotychczasowego życia, niczego nie zmieniając, nic się tak naprawdę nie zmienia, jest tak, jak było, ale tylko na pozór, bo w rzeczywistości człowiek zaczyna inaczej rozumieć świat, ludzi i wszystkie sytuacje, które go spotykają.
Jeżeli możemy w ten sposób działać, to możemy się także rozwijać. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, żeby od razu stać się jakimś Buddą czy coś w tym stylu, bo nie na tym to polega. Chodzi przede wszystkim o to, żeby człowiekowi żyło się po prostu lepiej, a tutaj nie trzeba wcale żadnych ogromnych kroków. Większe zrozumienie przychodzi zazwyczaj samo. Ktoś oczywiście mógłby powiedzieć, że to na całe życie wyzwoli nas z okowów tradycyjnego myślenia, ale wcale tak nie jest. Tak naprawdę to człowiek rozumie, jak działa świat wokół nas i może się do niego odpowiednio dostosować, ale w żadnym wypadku nie powoduje, to, że się odcina od tego świata, chociaż i takie przypadku się zdarzały. Tutaj chodzi raczej o to, że człowiek zaczyna rozumieć więcej rzeczy i mniej rzeczy go martwi tak, jak do tej pory.
Rozwój duchowy jest procesem zmiany i ta zmiana zawsze jest na lepsze. Wychodzimy z pozycji bezwolnej owcy, a wchodzimy w świat, któremu jesteśmy równi.